Veterinární klinika Troja - diplomní projekt - atelier Jan Bočan Jakub Koňata 2008
Záměr
Cílem projektu je reagovat na neutěšenou situaci v oblasti současné veterinární péče kdy léčba zvířat probíhá na vysoké odborné úrovni za využití nejmodernějšího přístrojového vybavení ovšem často v nezajímavých nebo dokonce nevhodných prostorách. Navíc málokteré zařízení je schopno poskytovat péči v uceleném rozsahu s dostatečným prostorovým standardem. Zejména v Praze je veterinární péče roztříštěna na větší či menší ordinace s nedostatečnou dopravní dostupností, je realizována v ne příliš zdařilých adaptacích suterénních prostor, rodinných domů, v prostorově limitovaných objektech bývalého občanského vybavení. Přibývá majitelů zvířat a to nejen zvířat malých ale i koní. Dále vzhledem k faktu že současná životní úroveň obyvatelstva umožňuje vynakládat na léčbu zvířat stále větší prostředky (jen za loňský rok 2,5 mld. Kč) je proto na místě uvažovat o realizaci komplexního veterinárního zařízení které prostorově i funkčně vyhoví současným nárokům léčby zvířat a to důstojným způsobem, navíc kapacitně vyhoví potřebám Hlavního města a okolí.
Urbanismus
Projekt veterinární kliniky je situován v pražské Tróji kde byl pro tento účel vybráno území s velice výrazným přírodních charakterem ovšem zároveň téměř v centru města, s dobrou dopravní dostupností, a dostatečnou plošnou rozlohou. Projekt využívá příznivých kroků územního plánu kdy současná nevyhovující komunikace Povltavská bude přeložena na okraj pravého břehu Vltavy kde umožní propojení stávající komunikace Argentinská a plánovaného silničního mostu přes Vltavu a stane se tak součástí vnitřního městského okruhu. Zároveň těleso nové komunikace bude pro danou lokalitu vytvářet potřebné protipovodňové opatření. Vzniklý prostor vymezený z jedné strany komunikací oddělené pásem izolační zeleně a z druhé strany skalnatým útvarem přírodní památky Kozlovka prostorově i svým přírodním charakterem vyhovuje nárokům projektu.
Koncepce projektu je založena na navázání výrazného přírodního rázu místa. Tento motiv je vyjádřen prvkem zdi s hrubou strukturou která plní funkci dělící, protihlukovou, orientační a vytváří tak z kliniky autonomní objekt se svou vnitřní strukturou. Do ní jsou pak vsazeny bílé perforované lapidární hmoty jednotlivých provozních částí ostře kontrastující s tmavou přírodní zdí. Kontrastování hmot a ploch je pak umocněno volbou povrchů vnitřních ploch kliniky. Kombinovány jsou zde travnaté, mlatové a štěrkové povrchy s ohledem na jejich barevné působení. V celkové kompozici je rovněž zohledněno působení pro pohled z hora který umožňuje skalnatý svah. Obvodová zeď je dle potřeby perforována pro vstupy uživatelů, světla a pro vizuální kontakt s okolím. Nejbližší okolí kliniky by bylo upraveno jako veřejná přírodní louka.
Vlastní areál kliniky se skládá z provozních budov, provozních a doplňkových ploch. Jednu část tvoří komplex budov pro léčbu malých zvířat, druhou část pak soubor pro léčbu velkých zvířat, zejména koní. Obě části jsou odděleny nástupní plochou s parkovištěm. Klinika malých zvířat je tvořena recepcí, prodejnou potřeb pro zvířata, souborem ambulancí s čekárnami, diagnostickým a laboratorním oddělením. Na tuto část navazuje trakt operačních sálů, urgentního příjmu a hospitalizační jednotka. V patrech jsou situováno zázemí personálu ( denní místnost, lékařské pokoje ). Budovy přímo navazují část venkovních výběhů sloužící pro rehabilitaci a pohybovou diagnostiku zvířat.
Část pro léčbu koní tvoří soubor ambulancí, diagnostické centrum, laboratoř, úsek operačních sálů a na ně pak navazují dva trakty stájí s 28 stájovými boxy ukončené provozním zázemím stájí a seníkem. Soubor stájí je přímo napojen na venkovní prostor rovněž umožňující venkovní procedury. V horních dvou patrech jsou pak situovány lékařské pokoje, administrativní zázemí kliniky a 4 apartmány pro majitele koní. Areál je doplněn objektem garáží vozidel rychlé záchranné služby.
Konstrukční systém budov byl zvolen jako stěnový. Obvodový plášť tvoří kontaktní zateplovací systém s lícovou stranou z betonu s bílou povrchovou úpravou. Povrchy střech jsou vyskládané z velkoformátových vylehčených dlaždic na terčích s totožnou povrchovou úpravou jako u stěn. Přírodní zeď bude provedena ze železobetonu s výrazně hrubou povrchovou úpravou z probarvené betonové směsy. Vytápění bude primárně řešeno jako horkovodní z centrální kotelny situované v klinice malých zvířat doplněné přihříváním z lokálních vzduchotechnických systémů. Strojovny vzduchotechniky jsou umísťovány jednotlivě v rámci provozních celků.
Dopravní řešení se skládá z příjezdové komunikace a nástupní plochy kde je umístěno celkem 42 parkovacích stání.